Sucuk ve Merak Edilenler

Merak edilenler bölümünde bu haftaki konumuz: sucuk. Çoğu benzer sorular olmak üzere birçok soru geldi. En çok sorulan soruları toparladım sizler için. Bilmeyenler için hatırlatmak isterim, konu seçimi ve sorular instagram üzerinden belirlenmektedir. Daha fazla uzatmadan sorular ve cevaplara geçiyorum. İyi okumalar.

Sucuk zararlı mı?

Konu ile ilgili en çok sorulan soru zararlı olup olmadığıyla ilgiliydi. Mutlaka tüketilmesi gereken bir gıda değil bence. İçerisinde koruyucu kullanılan bir gıda ürünü. Kullanılan koruyucu da nitrat ve nitritin sodyum ya da potasyum tuzlarıdır. Ve bunların zararlı olduğuna dair araştırmalar mevcuttur. Ayrıca sucuklar da daha çok sodyum nitrit kullanıldığını görürüz.

Isıl işlem ve fermente sucuk farkı nedir?

Bu soru da sıkça sorulan sorular arasındaydı. Konuyla ilgili de önceki dönemlerde yazdığım bir yazı mevcut. Kısaca bahsedecek olursam ikisi arasındaki fark sucuğun olgunlaştırılması aşamasından kaynaklanıyor. Isıl işlem sucuk, kontrollü şartlar altında olgunlaştırılır. Fermente sucukta ise olgunlaştırma doğal ortamda kendiliğinden gerçekleşir. Tat ve aroma yönünden fark oluşur. Bir de fiyat farkı bulunmaktadır.

Isıl işlem sucuk mu daha sağlıklı yoksa fermente sucuk mu?

Yukarıda da bahsettiğim gibi üretim süreçleri aynıdır. Fark olgunlaştırma işleminin yapılış tarzındadır. Ayrıca bu işlem sağlık yönünün etkileyecek bir işlem değildir. Tat ve aroma farklılıkları oluşur. Sucuktaki endişeler büyük ölçüde nitrat ve nitrit kullanımından kaynaklıdır. Bu koruyucular da iki tip sucukta da kullanılabilir.

Nitrat ve nitrit ilavesi neden yapılır?

Nitrat ve nitrit, ürünün rafta daha uzun kalabilmesi adına koruyucu amaçlı kullanılır. Nitrit; Listeria monocytogenes, Bacillus cereus, Staphylococcus aureus ve Clostridium perfringens gibi patojen mikroorganizmalar üzerinde antimikrobiyal etkiye sahiptir.

Kasap sucuklarında da nitrat var mı?

Dediğim gibi sucuğu daha uzun rafta tutabilmek ve bakteri üremesini engellemek adına koruyucu kullanılır. Peki, sizce kasaplar bu durumla nasıl başa çıkar? Bunu düşünerekten alışveriş yapmak lazım. Tabii güveniyorsanız neden olmasın.  Bir de hazır baharat harcı kullanıyor ise baharat harcında da kullanılmış olabilir. Ayrıca sizler de baharat harcı alıp evde yapıyorsanız harcın içeriğini mutlaka inceleyin.

Buradaki sorular dışında sormak istedikleriniz varsa yoruma yazabilirsiniz. Ayrıca ‘Merak Edilenler’ bölümünde görmek istediğiniz gıda ürününü de belirtmeyi unutmayın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonÇağrı Merkezi

Kullanıcı Menüsü

WhatsApp İletişim